Ogłoszenie


Contact Information
Contact Krzysztof
: +48 664 307 501
: Kęty, małopolskie
: 49,000.00 PLN
More Information
Do sprzedania mój Type R:

Zdjęcia hi-res: https://drive.google.com/open?id=1Qizwzlp1ohq33oMSQfGD7OszctfxlX5e

VIN: GC8056783
Przebieg: 129 910 km i bardzo powoli rośnie
Pełna specyfikacja: http://www.type-ra.com/impreza-my97-wrx-type-r-sti-version-specs/

Samochód sprowadzony z JP do UK w 2008r, tam miał dwóch właścicieli, ja kupiłem go w 2016r i jestem jedynym właścicielem w PL

Ten egzemplarz jest w pełni seryjny, utrzymany w oryginale z kierownicą po prawej stronie, praktycznie brak jakichkolwiek modyfikacji poza nieco głośniejszym wydechem (nie wiem jaka marka, założony w UK) oraz turbo timerem.
Samochód jeździ tak jak powinien, żadnych niepokojących odgłosów, skrzynia, silnik, sprzęgło, hamulce – wszystko w bardzo dobrej kondycji. Rozrząd wymieniony w 2016r w UK, jest na to faktura. DCCD również pracuje jak należy, przełączanie napędów działa bezproblemowo.

Karoseria: Część elementów była malowana w UK, z tym że samochód nie nosi żadnych śladów poważnych napraw blacharskich. Wszystkie szyby oryginalne, tylne fabrycznie przyciemnione. Ogólnie lakier jest w dobrej kondycji i trzeba się z bliska przyjrzeć żeby zobaczyć drobne wady. Z minusów – na dachu dwa małe miejsca ze schodzącym klarem, na krańcach tylnych błotników niezbyt estetyczne małe zaprawki, gdzieniegdzie małe odpryski i zadrapania. W Polsce był malowany cały przedni zderzak, dokładki progowe i zaprawki na przednich błotnikach (w ich dolnych częściach powierzchowna rdza – wypiaskowane i pomalowane) W dołączonym linku sporo zdjęć wymienionych mankamentów oraz sprzed i po niektórych poprawkach) Karoseria ogólnie bez rdzy, jedynie na elementach zawieszenia standardowy rdzawy nalot, ale nic poważnego. Podłoga, kolumny, progi, podłużnice, nadkola – wszystko proste i zdrowe (jedynie z przodu niewielkie zagniecenia od źle podstawionego podnośnika). Spód auta zakonserwowany w UK kilka lat temu. W PL odświeżone również wnęki kół.

Silnik: Lekko przypocony (planuje niedługo to ogarnąć), ale nic nigdzie nie kapie, pracuje równo, żadnych niepokojących odgłosów

Zawieszenie: Standardowe STi, w bdb kondycji, żadnych luzów, stuków.

Hamulce – Standardowe STi, nie wymagają na razie żadnej ingerencji

Wnętrze – Zero modyfikacji, tapicerka w dobrym stanie (Fotel kierowcy posiadał dwie niewielkie dziury od wsiadania – część tapicerki zastąpiona nową, identyczną z oryginałem). Tunel środkowy posiada zarysowania. Tylna kanapa w stanie perfekcyjnym. Oryginalna flara ratunkowa również na wyposażeniu. Klimatyzacja prawdopodobnie do nabicia, reszta elektryki działa bez zarzutu.

Koła – Standardowe złote oryginalne 16tki, opony T1R w całkiem dobrym stanie. Zimowego ogumienia brak.

Posiadam sporo rachunków i faktur potwierdzających wykonane przy samochodzie prace/wymiany.
Samochód został zarejestrowany w PL w czerwcu 2018r, przegląd do maja 2019 OC do czerwca 2019.
Przez niecałe 2 lata w PL zrobiłem nim max 200km z racji tego, że nie był rejestrowany od razu po sprowadzeniu, tylko dopiero w tym roku. Posiadam wszelkie dokumenty łącznie z pismem z ministerstwa informującym, że pojazd mógł zostać zarejestrowany z krótkim VINem.

Do Subaru posiadam również oryginalne chlapacze JDM, obecnie nie założone na samochód, jeden z nich był uszczerbiony – zrekonstruowany.

Przez cały okres posiadania w PL samochód stał w ogrzewanym garażu. Używam go 2-3 razy w miesiącu tylko weekendowo (zwykłe przejażdżki, żadnych torów/upalań) i tylko w bezdeszczowe dni.

Do oglądnięcia w Kętach po wcześniejszym kontakcie. Zgadzam się na wizytę w dowolnej stacji kontroli w okolicy. Na wszystkie pytania chętnie odpowiem.

Cena 49000PLN do negocjacji, ale niewielkiej, nie pali mi się.

Zdjęcia hi-res: https://drive.google.com/open?id=1Qizwzlp1ohq33oMSQfGD7OszctfxlX5e
Oglądane 176 razy