Ogłoszenie


Contact Information
Contact Marcin
: 690646433
: Jelenia Góra, dolnośląskie
: 5,000.00 PLN
More Information
Volvo 340 automat CVT benzyna + LPG


Rok produkcji 1990, sprowadzony do Polski w 1991 roku z Holandii
1400 ccm, benzyna + gaz, 106 tys przebiegu (i praktycznie nie rośnie).

Przegląd techniczny ważny do 05.2017 r., OC ważne do lutego 2017r.Historia:

Jestem trzecim właścicielem w kraju i czwartym w ogóle ale trzech właścicieli w Polsce oznacza moją rodzinę (tata + ciocia + ja) stąd doskonale znam historię auta.

W 1990 roku auto opuściło salon w Holandii, lecz jego nowy właściciel nie nacieszył się za długo z nabytku ponieważ ktoś wjechał mu w tył. Zniszczenia były niewielkie (do chwili obecnej widoczny wgniot w baku benzyny) a auto w takim stanie zostało sprowadzone do Polski.

Jeszcze w tym samym roku auto zostało kupione przez mojego tatę i zarejestrowane w Polsce. Po kilkunastu latach przeszło w ręce cioci a później trafiło do mnie.

Auto w Polsce nie ustrzegło się przygód, ale nigdy nie brało udziału w żadnej kolizji, przez cały swój żywot w kraju było również garażowane.
W okresie kiedy samochód był w posiadaniu cioci (Kraków) służył on głównie dojazdom do ogródków działkowych. W tamtym czasie auto padło łupem złodziei którzy włamali się do garażu. Niestety ciocia miała nawyk zamykania samochodu na klucz nawet pod dachem, stąd szabrownicy wybili okno w bocznych drzwiach aby dostać się do środka. Ich łupem padł wówczas akumulator

Kraków okazał się dla samochodu mało sympatycznym miejscem - po latach kiedy odwiedziłem to miasto na niestrzeżonym miejscu postojowym nastąpiło kolejne włamanie. Ja straciłem laptopa ukrytego w bagazniku, a w aucie pozostał ślad ingerencji przy zamku bocznych drzwi od strony pasażera.

Praktycznie wszystkie części auta są oryginalne, jedyne co było zmieniane to układ wydechowy (o ile tłumiki są do dostania, to kolektor dolotowy w 2013 roku musiał zostać dorobiony przez fachowca ręcznie) i gaźnik (poprzedni się rozszczelnił).
Kilka lat temu zostały wymienione pasy od przekładni automatycznej CVT.

Oczywiście wszelkie płyny były uzupełniane w miarę eksploatacji. Dla przykładu - Volvo w lipcu 2016 otrzymało nowy olej i płyn hamulcowy.

Samochód od sierpnia 2016 roku praktycznie już nie jeżdżony (zakup nowego samochodu) i wyprowadzony z garażu na ulicę. Zaopiekuj sie nim, nie daj mu zniszczeć! 🙂Układ zasilania:

W 2004 roku auto przy stanie licznika 51 500 km zostało przerobione na gaz (instalacja Elpigaz przełączana ręcznie przez kierowcę) a w 2014 roku otrzymało nowy zbiornik (ważny na 10 lat).
Zbiornik umieszczony jest w bagażniku wzdłuż prawego nadkola


Mankamenty:

Z racji wieku samochód wymaga inwestycji. W pierwszej kolejności do wymiany jest chłodnica, która zaczyna przeciekać.

Inną ingerencją jaka powinna zostać zrobiona to okiełznanie skrzyni biegów, która często nie zrzuca przełożeń np po hamowaniu. Objawia się to podwyższonymi obrotami. Nie jest to kwestia mechaniczna: CVT działa na zasadzie podciśnień, więc należałoby sprawdzić ewentualne nieszczelności.
Na zagranicznych forach związanych z tym mankamentem jako przyczynę takiego stanu rzeczy podaje się wadliwy po latach kondensator w płytce sterowniczej układu, jaki należy przelutować.

Do zrobienia jest również hamulec ręczny (z uwagi na automat nigdy z niego nie korzystałem, jednak podczas przeglądów zawsze jest o tym mowa), przydałyby się również nowe uszczelki w misce olejowej czy nowy akumulator.

Poza tym w aucie jest kilka drobnych rzeczy którymi można zająć się we własnym zakresie (jedna z szyb opuszcza się do połowy, w tylnych drzwiach należy również naprawić zwichrowany uchwyt otwierania drzwi od wewnątrz)

Auto niestety wymaga poprawek blacharskich - na nadkolach i drzwiach i paru innych miejscach pojawiły się ogniska korozji
Oglądane 738 razy